Domů
Rychlé zprávy
Bulharsko riskuje ztrátu prostředků z EU. Energetický trh zůstává neliberalizovaný
Bulharská tepelná elektrárna Maritza East 2; Zdroj: Technostroy Bulgaria
Zdroj: Technostroy Bulgaria

Bulharsko riskuje ztrátu prostředků z EU. Energetický trh zůstává neliberalizovaný

Bulharsku reálně hrozí, že nedosáhne na finanční prostředky z EU podporující tamní Národní plán obnovy. V zemi, kde se občané připravují na evropské, ale i předčasné parlamentní volby, stále váhají s legislativním rozhodnutím kvůli odporu těžařů uhlí vůči liberalizaci energetického trhu. Místo toho dosluhující vláda odhlasovala dotaci pro státem vlastněný uhelný důl Marica Iztok, informoval server Euractiv.

Bulharsko čekají šesté předčasné volby za poslední tři roky, což může signalizovat mnohé. Na poli energetiky lze hovořit o neschopnosti dosáhnout plné liberalizace energetického sektoru s ohledem na absenci jasného a stabilního konsenzu, což se ukázalo minulý týden. Bulharský parlament odhlasoval odložení liberalizace minimálně o jeden rok, což zemi ponechá na chvostu neliberalizovaných států spolu s Maltou.

Nelze ovšem tvrdit, že by země pro liberalizaci nepodnikla žádné kroky. V roce 2016 zde začala fungovat nezávislá bulharská energetická burza (IBEX), nicméně Bulharsko bylo jednou z posledních zemí v EU, která k tomuto kroku přistoupila. Jistým způsobem se proměnil volný trh, kdy byla zrušena role jediného kupujícího, tedy Bulharské národní elektrárenské společnosti, která skupovala veškerou vyprodukovanou elektřinu, a následně ji prodávala na regulovaném trhu.

Co se uhelného dolu týče, tak bylo odhlasováno, že Rada ministrů poskytne ze státního rozpočtu 250 milionů leva ročně na technickou rekultivaci. Konkrétně se jedná o východní část komplexu Marica Iztok, což je největší energetický komplex v jihovýchodní Evropě. Objevily se však pochybnosti, že na místo původního záměru rekultivace půdy se jedná o dotování mezd horníků. Bulharští horníci dlouhodobě protestují proti úplné liberalizaci energetického trhu s obavami o svá pracovní místa.

V závislosti na popsaných problémech a nedostatcích bulharského energetického sektoru hrozí, že země přijde o 4,4 miliardy eur z EU. Odložení hlasování o aktualizovaném plánu klimatické neutrality či neplnění závazků Zelené dohody může vystavit stopku pro získání platby v rámci plánu obnovy, který by měl zmíněné náležitosti právně zavázat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Stehlik
30. duben 2024, 08:20

Tak zásadní je cena elektřiny pro spotřebitele . Klidně to muže být výhodnější než dostávat dotace na nestabilní sluněčníky a větrníky .

Miloslav Černý
30. duben 2024, 10:17

To by nesměla dbát pravidel daných EU se všemi ddůsledky nebo z ní vystoupit. Bulhársko mé přítom podmínky pro VTE i fotovoltaiku. Ideální svět neexistuje a ani nemůře.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se