Domů
Plynárenství
Země G7 vyzývají k dalšímu snižování dovozu plynu z Ruska
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Země G7 vyzývají k dalšímu snižování dovozu plynu z Ruska

Státy skupiny G7 apelují na další snižování dovozu zemního plynu z Ruska. V případě Evropy toky ruského plynu skrz plynovody nyní činí zlomek původních objemů, dodávky LNG jsou však stále silné. Na dovoz ruského plynu zatím žádná zásadní omezení, na rozdíl od uhlí či ropy, v Evropě zatím uvalena nebyla.

Odběr energetických komodit z Ruska je v posledních letech silně diskutovaným tématem, a to z různých důvodů. Příjmy z prodeje ropy, zemního plynu, uhlí a dalších komodit jsou významným zdrojem pro ruský státní rozpočet. V případě uhlí a ropy zavedly země EU, ale i další státy mimo Evropu, různá omezení či zákazy.

Dodávky plynu skrz plynovody vedoucí do Evropy však začaly klesat již od roku 2021 a následně prudce v roce 2022. Řada evropských společností tak žaluje ruský Gazprom v mezinárodních arbitrážích, ať už z důvodu nedodávání smluveného množství zemního plynu či kvůli neplacení poplatků za zasmluvněný objem přepravy.

"Vidíme, že omezení ruských příjmů z prodeje energetických komodit je nezbytnou součástí naší podpory Ukrajině, a usilujeme o ukončení značné závislosti na ruském plynu a o co nejrychlejší odklon od jeho dovozu," uvedla skupina zemí podle serveru Montel ve společném prohlášení.

Země G7 tak podle serveru Montel vyzývají k dalšímu snižování dovozu ruského plynu. Ten podle nich mohou pomoci nahradit dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) z jiných zemí a investice do energetické infrastruktury. Vzhledem k mimořádným skutečnostem tak mohou být investice do plynárenské infrastruktury podpořené veřejnými financemi jakožto dočasné opatření.

"Geopolitika je opět hlavním faktorem při utváření energetických strategií zemí G7 a geopolitika a šoky v energetice by se mohly v různých podobách vrátit a ovlivnit tržní fundamenty. V EU jsme zatím měli mimořádné štěstí na zimní počasí. Proto by ve strategických opatřeních v oblasti energetické bezpečnosti nemělo být žádné místo pro lhostejnost," uvedl Francesco Sassi, analytik think tanku RIE.

Omezení dodávek z Ruska v roce 2022 vyhnalo ceny zemního plynu na evropských trzích na rekordně vysoké hodnoty. V loňském i letošním roce se však situace již relativně stabilizovala a ceny se přiblížily opět blíže předkrizovým úrovním. Nižší export má vliv i na hospodářské výsledky ruského plynárenského gigantu Gazprom, který se loni propadl do ztráty vůbec poprvé za posledních 20 let.

"Ceny plynu se nyní vrátily na úroveň před invazí, i když jsou stále mnohem vyšší než v USA, zatímco naše závislost na ruském plynu, a to jak na dodávkách plynovody, tak LNG, se snížila z 50 % na méně než 15 %," sdělil serveru Montel Matteo Villa, analytik think tanku ISPI.

Další snížení dovozu z Ruska v příštím roce?

Další možný pokles dodávek plynu z Ruska do Evropy je na obzoru, a to na přelomu roku. Na konci letošního roku totiž vyprší současná tranzitní dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou a stále není jisté, co bude následovat.

Ukrajina na začátku roku popřela, že by byla ochotna s Ruskem jednat o prodloužení smlouvy. Podobně na prodloužení netlačí ani zástupci Evropské unie, která byla jednou z klíčových stran při vyjednávání současné pětileté smlouvy. Zatím tedy není jasné, zda bude v příštím roce skrz Ukrajinu ruský plyn proudit i nadále, či ne.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Anton Meško
10. květen 2024, 15:56

Niektorí experti hovoria, že Európa sa v plyne zo závislosti na Rusku dostala do závislosti od iných krajín nevynímajúc USA. Hovoria, že nie celá Európa znížila odber plynu z Ruska. Taliansko a Španielsko odber plynu z Ruska dokonca zvýšilo.

Richard Vacek
9. květen 2024, 13:17

Tady naštěstí žádné výzvy není potřeba, protože každá země může takový dovoz okamžitě utnout, což zajisté udělá.

Pravoslav Motyčka
9. květen 2024, 22:36

Jsem jen zvědavý jak dopadnou volby do EP , toto vedení je toho totiž opravdu schopné.

Zdeves Pavel
9. květen 2024, 14:16

EU už je na tom ekonomický dost špatně, takže další pokles výroby hnojiv a chemie. Zřejmě s tím bude dále postižena energetika, neb OZE bez plynu jaksi nejde. Jen ideologická lež.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se