Domů
Rychlé zprávy
Wood Mackenzie: Přetrvávající vysoké úrokové sazby ohrožují konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

Wood Mackenzie: Přetrvávající vysoké úrokové sazby ohrožují konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů

Pokračující vysoké úrokové sazby mohou zkomplikovat přechod k bezemisní ekonomice. Vyšší náklady na půjčování negativně ovlivňují výstavbu obnovitelných zdrojů energie a nových technologií. Vyplývá to z dubnové zprávy analytické společnosti Wood Mackenzie, dle které naopak zavedenější odvětví ropy, zemního plynu a těžebního průmyslu zůstává v dobré kondici.

Vyšší úrokové sazby neúměrně ovlivňují obnovitelné zdroje energie, nové technologie ale i jadernou energii. Jejich vysoká kapitálová náročnost a nízké výnosy znamenají, že budoucí projekty budou při současných úrokových sazbách ohroženy.

„Úrokové sazby, které v posledních dvou letech prudce vzrostly, nemusí klesnout tak hluboko nebo tak rychle, jak trhy očekávají. Tyto zvýšené náklady na kapitál mají hluboké důsledky pro odvětví energetiky a přírodních zdrojů, zejména náklady a tempo přechodu na nízkouhlíkové technologie,“ řekl Peter Martin, ředitel ekonomiky Wood Mackenzie a hlavní autor zprávy.

Na pokračující stav poukazují i další. „Vzhledem ke kapitálově náročné povaze obnovitelné energie jsou projekty přirozeně náchylnější k vysokým úrokovým sazbám,“ řekl Vegard Wiik Vollset, vedoucí obnovitelných zdrojů a energie (EMEA) ve společnosti Rystad Energy. Zároveň dodal, že nejvíce jsou ohroženy nové projekty, zatímco ty stávající, které měly zajištěné financování před zvýšením úrokových sazeb, zůstávají nedotčeny.

Vyšší úrokové sazby zhoršují LCOE obnovitelných zdrojů

Dle zpracované analýzy v USA zvýšení bezrizikové úrokové sazby o dva procentní body zvyšuje u obnovitelných zdrojů úroveň nákladů na elektřinu (LCOE) až o 20 %. Nárůst LCOE u elektrárny s plynovou turbínou s kombinovaným cyklem je pouze 11 %.

To má vliv i na konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů energie. Na mnoha trzích mají solární elektrárny a pevninské větrné elektrárny ekonomickou výhodu oproti fosilním zdrojům. V některých případech dokonce i bez dotací. V USA může větrná energie na pevnině vyrábět elektřinu s LCOE 40 USD/MWh, což je jen 50 % nákladů na elektřinu vyrobenou plynem. Vyšší úrokové sazby však tuto výhodu narušují.

“Obnovitelné zdroje s dotacemi a jistotou ceny a odběru mohou získat přístup k levnějšímu financování, ale právě nízké náklady půjček a nízká požadovaná návratnost činí projekty citlivými na úrokové sazby. Vyšší úrokové sazby ovlivňují požadované výnosy a náklady na kapitál více než u jiných projeků výroby energie, které potřebují především vyšší výnosy,” uvedl Martin.

Sdružená cena vyrobené energie (LCOE)

Sdružená cena energie (LCOE) je veličina umožňující srovnat ekonomickou výhodnost různých zdrojů energie. Počítá se jako podíl veškerých nákladů spojených se stavbou, provozem a likvidací elektrárny (včetně případného nákupu paliva) a množství energie, které elektrárna vyrobí za dobu své životnosti. V evropském prostředí se nejčastěji uvádí v EUR/MWh. Ceny nezahrnují dotace ani ceny emisních povolenek.

Ropa a plyn má dobrou bilanci, vodík na situaci tratí

Naopak sektor ropy a zemního plynu se dle zprávy v prostředí přísnějších úrokových sazeb nemusí bát. Po rekordním splacení dluhu v posledních několika letech je průměrná bilance zdravá a míra zadluženosti je nízká.

Čistý dluh 25 největších mezinárodních a národních ropných společností klesl na 150 miliard USD v roce 2023 z 390 miliard USD v roce 2020. Podíl cizího kapitálu ve výši mezi 10 % a 20 % je v době vysokých sazeb již pro mnohé „novým normálem“.

Na druhé straně vysoká úroveň kapitálových investic je charakteristická i pro technologie, které se teprve dostávají na trh a tyto projekty mnohdy zastřešují právě ropné a plynové společnosti. Řeč je například o výrobě zeleného vodíku nebo technologií na zachytávání a skladování uhlíku.

V tomto případě nicméně na trhu existuje jen málo komerčních projektů a vysoké úrokové sazby jsou jen jednou z mnoha bariér. I zde se nicméně najdou země, které do rozvoje aktivně investují i za cenu vysokých nákladů.

„Nedostatek ekonomických pobídek k zachycování uhlíku a chybějící trh s vodíkem jsou nejvýznamnější překážky investic do těchto odvětví, ale u projektů, které se realizují, vyšší úrokové sazby poškozují ekonomiku." uvedl Martin.

To se týká jak menších developerských společností, které se potýkají s přístupem k půjčkám, tak větších, úvěruschopných emitentů, kteří spoléhají na pákový efekt s nízkým úrokem, aby učinili projekty atraktivními pro akcionáře,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se