Domů
Energetika v ČR
Zájem o tepelná čerpadla v ČR stagnuje, obor jedná se státem o podpoře
Daikin Altherma hybrid heat pumps
Zdroj: Daikin

Zájem o tepelná čerpadla v ČR stagnuje, obor jedná se státem o podpoře

Zájem o tepelná čerpadla v Česku stagnuje. České domácnosti si loni pořídily 55.620 zařízení, což je meziročně zhruba o osm procent méně. Většina loňské poptávky navíc spadá do první poloviny roku. Jedním z hlavních důvodů bylo snížení cen plynu. Oboroví zástupci proto volají po zvýhodnění ekologického vytápění, investice do plynových kotlů se podle nich může v budoucnu nevyplatit. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a komentářů Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) pro ČTK.

Loňská čísla prodejů tepelných čerpadel sice pořád patří k nadprůměru, ale postupný pokles poptávky oproti rekordnímu roku 2022 byl patrný. Předloni Češi koupili přes 60.000 těchto zařízení, což znamenalo dvojnásobný nárůst zájmu. Ten ještě přesáhl i do úvodu následujícího roku, v jeho první polovině se prodalo přes 40.000 kusů čerpadel. Už během loňského léta ovšem mnozí prodejci avizovali, že poptávka postupně klesá. To se potvrdilo i ve statistikách, když ve druhé polovině roku prodali už jen kolem 15.000 zařízení.

Důvodů bylo podle výrobců několik. K těm hlavním patří zejména pokles cen plynu, což snížilo zájem o přechod na alternativní zdroje energie. To se ukázalo i v postupném nárůstu poptávky po plynových kotlech. Další příčinou pak byly podle výrobců změny v dotačních pravidlech státu.

Právě o finanční podpoře a o možném zvýhodnění ekologického vytápění oproti fosilním palivům jednali v minulých dnech zástupci AVTČ s představiteli MPO a Energetického regulačního úřadu.

Podle předsedy AVTČ Radka Červína stát musí vzít v úvahu, že investice do zdroje vytápění nesmí být ovlivněny pouze současnou úrovní ceny pro jeho pořízení a provoz, ale měly by reflektovat zejména budoucí vývoj provozních nákladů. „Poměr ceny plynu a elektřiny se může stát pro plyn velmi rychle nevýhodným, protože současná situace je ekonomickou anomálií. A stát by podle našeho názoru měl na tuto situaci upozorňovat a už nyní reagovat. Jinak hrozí, že v České republice nainstalujeme tisíce nových plynových kotlů, jejichž výhodnost během několika let kvůli ceně plynu nebo novým emisním povolenkám nekompromisně skončí,“ dodal Červín.

Podle asociace jednání přinesla posun, kdy se strany dohodly na hledání společného řešení, jak více motivovat k přechodu na nové zdroje tepla a energie. Inspirací budou podle Červína mimo jiné příklady ze zahraničí. Schůzky budou podle asociace pokračovat.

sip rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(35)
minduton
22. duben 2024, 15:57

Ten Červín už se jeví větší fanatik než ten Krčmář. Ještě štěstí, že mu MPO a ERÚ jsou schopni dát nebo slíbit leda h**no, jelikož není kde brát. Křížové dotace mezi sazbami na odběr EE jsou minulost. Zemní plyn s námi tady bude ještě několik desítek let, ať si Červín myslí co chce. Plyn tu byl už před zemním plynem, byť tenkrát to byl svítiplyn a důlní plyn. A že tato média spolu nesouvisí? Ať se podívá na burzu, relace jsou zřejmé, závislost je v zásadě absolutní. Plyn je 2,5x levnější než EE.

Omega
22. duben 2024, 17:06

Žádné dotace na TČ.

Žádné dotace na TČ.

Žádné dotace na TČ.

Žádné dotace na TČ.

.... nevidím důvod ....

Podle všech je to výhodné, takže kdo bude uvažovat o topení si to rád pořídí. A kdo si to nepořídí asi nevidí tu výhodnost.

Mex
22. duben 2024, 17:23

Současný poměr ceny plynu a elektřiny není nijak výjimečný. Je podobný jako byl i před energetickou krizí z roku 2021/2022. Navíc kvůli výraznému zvýšeni distribučních poplatků (u elektřiny o hodně víc než u plynu) tím spíš.

A emisní povolenky nejsou něco jako neodvratná živelná katastrofa. Je to nástroj, který vymysleli lidé proti lidem. Takže ho můžou úplně stejně zase "vypnout" nebo aspoň zmírnit.

Účinnost moderních kondenzačních kotlů je velmi vysoká. Tak násilím potlačovat i tento bezproblémový, čistý a značně ekologický způsob vytápění je už opravdu pitomost.

Přijďte všichni k volbám a předem se dobře podívejte, jak hlasuje frakce, do které míří strana, kterou chcete volit.

richie
22. duben 2024, 19:19

plny suhlas, pod toto sa podpisem bez akychkolvek vyhrad

Jirka Líska
22. duben 2024, 19:57

@Mex 22. duben 2024, 17:23

Tvrdíte, že někdo násilím potlačuje plynové vytápění, jak se to podle vás děje?

intfor
22. duben 2024, 21:29

Avizovaným zákazem a zdaněním. Tedy nepředpokládám, že by k tomu zákazu a daním neexistovaly vynucovací prostředky, které jsou z logiky věci založené na násilí.

Pravoslav Motyčka
22. duben 2024, 20:13

EU schválila že v roce 2040 bude zakázáno používat k vytápění fosilní paliva , roce 2027 budou zavedeny povolenky , ty zásadně zdraží plyn a jejich cena bude už jen růst. K tomu se přidá vodík každý bude platit speciální cenu za to ,že v plynu je zelený vodík , plyn nemá budoucnost . Pořídit si dnes plynový kotel je nesmysl. Nejlepší technologií je tepelné čerpadlo země / voda . Má delší návratnost , ale přináší největší zisk , protože lze opravovat za malé peníze a majiteli vydrží do konce života. Zájem o toto topení ze strany lidí je dlouhodobě marginální. Místo toho si lidé spoří na penzi v různých fondech, aby jim pak stát tyto peníze zdanil a zničil inflací.

Bob
22. duben 2024, 21:51

Ovšem ty povolenky a hlavně budoucí užívání drahého vodíku místo ZP se propíše i do ceny elektřiny. A to převážně v době, kdy TČ nejvíce elektřiny odebírají. V ceně elektřiny z plynové elektrárny se povolenky i vodík projeví podstatně více, než při přímém spalování plynu v kotli.

Navíc plyn se skladuje (pro dobu větší spotřeby) podstatně snadněji a levněji, než elektřina a nepotřebujete k tomu mít drahá zařízení (plynovou elektrárnu + TČ), které též mají svou uhlíkovou stopu.

Petr prochaska
22. duben 2024, 22:11

Je rozdím mezi tím, když topíte 100% plyn a mezi tím, kdy jedete na elektřinu a je to kombinace různých zdrojů. Například zafouká v Německu nebo bude více svítit, apod...

Bob
22. duben 2024, 22:40

Bohužel v době největšího odběru elektřiny TČ je (a bude) právě podstatná spotřeba elektřiny z plynové elektrárny s podstatně nižší účinností, než má plynový kotel.

Zvláště se to týká dobře zateplených domů, kde je krátká topná sezóna a v té době opravdu svítí zanedbatelně.

Jirka Líska
23. duben 2024, 08:05

@Bob 22. duben 2024, 22:40

Třeba budou do té doby postaveny úžasně výhodné nové bloky JE a bude v zimě levná elekřina:-)

Bob
23. duben 2024, 13:12

Plynové elektrárny a omezování plynových kotlů jsou plánovány dříve, než budou dostavěny nové bloky.

Dnešní cena v nominální výši, se nám bude díky inflaci za 10 let zdát podstatně nižší. Cena elektřiny dlouhodobě (s výkyvy) stoupá.

Takže ano, cena elektřiny z nových bloků bude relativně levná, s velkou pravděpodobností celoročně (v průměru) levnější, než OZE + krátkodobá akumulace + dlouhodobá akumulace přes vodík.

Ani 4 nové bloky nezpůsobí výrazný % nárůst výroby elektřiny v JE. Velká část bude pouze náhrada odstavovaných 4 bloků v Dukovanech.

Takže elektřina v zimě bude hodně drahá po většinu doby.

Jirka Líska
23. duben 2024, 13:38

@Bob 23. duben 2024, 13:12

Plány s plynem sice jsou, ale co bude i realita se uvidí.

S porovnáním ceny EE(lépe spíše LCOE) nových bloků a OZE, bych počkal až budou uvedeny do provozu.

K tomu máme ještě hodně hodně daleko.

Odhadovat vývoj za 15-20let je věštění z křišťálové koule, nic ve zlém.

Bob
23. duben 2024, 19:52

Neporovnávat LCOE výroby elektřiny z OZE a jádra, ale LCOLC. A to ještě stejně i tak nejsou započteny všechny náklady výroby elektřiny z OZE.

Viz nedávný článek zde a diskuse k němu.

Baton David
24. duben 2024, 07:26

2 nové bloky nahradí 4 staré v Dukovanech, 2 nové v Temelíně znamená jeho dostavba, v plánu byly za soudruha ještě 2 celé elektrárny, každá s reaktory 4x 1000MW, v lokalitách Tetov a Blahutovice

Petr prochaska
22. duben 2024, 22:08

TČ země voda je asi nejdražší varianta na pořizovací náklady. Navíc buď musíte udělat vrt, což se v některých oblastech ani nepovoluje nebo potřebujete velký pozemek, na který v části s kolektorem svítí slunce a na kterém nemůžete vysadit ani strom ani tam mít zpevněnou plochu.

S těmi emisními povolenkami a plynem - tak je to nyní naplánováno v EU, otázkou je realita.

Jakub Sevcik
22. duben 2024, 22:32

Nemyslim si. Plynu je celosvetove dost a urcite bude jeste 30 let nasobne levnejsi nez elektrina. TČ se u RD ve vybornem NED standardu nevyplati. Vse se da snadno spocitat. Vyplati se jen FVE.

Roman Kosařík
23. duben 2024, 09:16

Nevím jak ostatním, ale i při reálné spotřebě primární energie 50kWh/m2/rok (10 letý průměr, na PENB mám 90kWh/m2/rok), což je na horní hranici NED, se mi přechod z plynu na TČ zaplatí teď už po 6. sezóně. S FVE souhlas, mimo dvou až tří měsíců mi pokryje naprosto veškerou spotřebu a v plánu je další rozšíření.

minduton
23. duben 2024, 07:53

Fakt marginální? Já např. zcela vážně uvažuji o výměně plynového kotle... a světe div se, opět za plynový kotel. Je to prostě po obecné stránce nejvýhodnější řešení. Plynovou přípojku mám, komín mám a TČ je tudíž s ohledem na spotřebu plynu kolem 10 MWh/rok jen velmi drahá sranda. Čím nižší spotřeba, tím je větší inklinace k investičně levnějšímu řešení. To neokecáte ani vy, Motyčko. Rozvod plynu bude ještě minimálně několik desítek let v provozu. Osobně na rozdíl od mužíčků v montérkách se zeleně fosforeskujícími pruhy nevěřím tomu, že má rozvod plynu obecně nějakou dlouhodobou perspektivu (ročně ubude 25-30 tisíc přípojek, což činí -1%) , ale pár desítek let to ještě v provozu bude, než to kvůli syndromu posledního platícího v hospodě zabalí jako v Augsburgu. Druhák ani ty TČ nejsou nějaká spása - zakazují se vysokoefektivní chladiva, jelikož jsou neekologická, takže COP bude v nových TČ chtě nechtě typově klesat, navíc je tu ta zatracená bivalence, kdy v případě situace, kdyby bylo potřeba, aby všechna TČ vysmahla na alespoň pár hodin ze sítě, tak naopak, každej tam napere přímotopnou vložku. A to nemluvím o hluku TČ, kdy se nezřídka rozhádáte navěky se sousedem.

Petr prochaska
23. duben 2024, 12:13

Pokud máte FVE, tak je asi lepší topit v přechodném období klimatizací.

richie
23. duben 2024, 13:17

Ano je to moznost, len aj tu treba zvazit iste negativa (samozrejme nie vzdy su aplikovatelne vsetky a rovnako aj zavaznost je individualna)

- nizka tepelna kapacita vzduchu, ak ma nizku kapacitu aj stavba (napr. drevodom), tak velmi rychly/kratky dobeh kurenia

- nezatopite do podlahovky

- nie kazdy znasa "ofukovanie" (aj ked je pravda, ze teply vzduch je lepsie znasany ako chladny)

- pre niekoho moze byt problem virenie vzduchu/prachu (alergie)

- tiez je tu externa jednotka, ktoru je potrebne vhodne umiestnit (hluk, ofukovanie)

ale ano na rychle dokurenie, temperovanie a naviac vlastneho zdroja to moze v mnozstve pripadov byt vyhodne (naviac, ak uvazime, ze onedlho klima bude potrebna tak ci tak)

Bob
23. duben 2024, 13:27

Souhlas. Sice je to investičně drahé, ale z provozního hlediska optimální řešení:

Pro léto ohřev vody FVE a patronou v akumulační nádobě.

V případě potřeby klimatizace, ale jen napájená FVE.

V přechodném období přitápět klimatizací, pokud možno napájenou FVE. Může jít o levné zařízení a nemusí mít špičkový COP.

Za mrazů (v dobře zatepleném domě je krátká topná sezóna) pak topení a ohřev TV kondenzačním plynovým kotlem.

Chytré řízení (už se prodává), které rozhodne, kdy (a z čeho síť-FVE) nabíjet akumulátory, kdy případně prodat elektřinu, kdy zapnout TČ a kdy plynový kotel.

EU chce takové hybridní zdroje podporovat.

Baton David
23. duben 2024, 07:11

oba zdroje potřebují nízkoteplotní topnou soustavu, to není problém, ekonomika provozu TČ a kondenzačního kotle je v přechodovém období podobná, ale v tom zimním už je na tom lépe kondenzační kotel - neklesá mu účinnost, pokud pracuje s vratkou do 50°C tak stále využívá i kondenzační teplo, kdežto u TČ s rostoucím rozdílem teplot (venku vs topná) se účinnost snižuje, a elektřina v zimě nebude tak čistá jako v létě, čistou i v zimě umí jen ve Francii

Pavel Svoboda
23. duben 2024, 07:19

Energetický mix Evropské unie je v zimním období velice podobný letnímu. Jediný rozdíl je že v zimě více vyrábí vítr a méně Slunce a v létě je tomu právě naopak. EU mix je po celý rok velice stabilní 45% obnovitelné zdroje, 25% jádro a 30% fosilní zdroje. To znamená, že EU má ze 70% čistou energii po celý rok.

Baton David
23. duben 2024, 09:45

v létě máte z fve spoustu energie co nemá využití, částečně to řeší spot - energie je tak levná že se vyplatí plýtvat, v zimě potřebujete spoustu energie která se dá vyrobit jen z fosilního paliva, protože větru dešti zatím nedokážete poručit, a akumulace není (teda je, v rámci minut potřebného výkonu v bateriích a 3GWh na Dlouhých Stráních), zastoupení tepelných čerpadel je nízké (stále se najdou lidi co vytápí uhlím, dřevem, plynem, nebo se zavedeným dálkovým rozvodem co může spalovat odpad, biomasu, nebo chladit blízký reaktor), proto když ty hodnoty zprůměrujete tak se můžete pyšnit jak vyjde 45% oze a že je to stabilní, nebude to stabilní pokud bude nařizováno vytápět TČ a jezdit elektromobilem tak se ten průměr po zimní sezoně ukáže ve své nahotě - tepelná čerpadla a elektromobily pojedou převážně na hnědé uhlí - astronomické investice s mizernými výsledky, temná strana technologie občasných zdrojů energie stále čeká na zázrak ve formě akumulace do vodíku, prdlajs přijde a ne zázrak

Pavel Svoboda
23. duben 2024, 09:56

Nemáte pravdu, podíl čisté energie (jaderná a OZE) je i při pohledu na menší časové úseky zcela dominantní. Od začátku roku 2024 byl jediný týden, kdy byl podíl 63% všechny ostatní týdny byly přes 70%. Od začátku roku k dnešnímu dni je tak podíl čisté energie v EU na 75%, fosilní zdroje mají podíl 25%. V ČR je tento podíl o něco horší od začátku roku je 60% čistá energie a 40% fosilní. Do konce roku se tento podíl ještě poměrně výrazně vylepší na 65% čista energie a 35% fosilní.

Baton David
23. duben 2024, 13:23

Pavel Svoboda: čekal sem že svou tezi opřete i o nějaký ten argument

Pavel Svoboda
23. duben 2024, 13:56

Pane Davide, myslím, že jste nepochopil, že já jsem žádnou tezi nepsal. Jen jsem uvedením čísel z výroby elektrické energie v EU a u nás, opravil vaši chybnou tezi. Statistika výroby zcela jasně ukazuje, že váš laický pohled je chybný. To vás vede k nesmyslným úvahám a závěrům. Snad vám můj příspěvek pomůže se vyvarovat v budoucnu podobných chybám.

Baton David
23. duben 2024, 15:01

Pavel Svoboda: jestli to pomůže zkusím to napsat pomalu. Tvrdíte že je sezonní výroba v EU vyrovnaná a já tvrdím proč to tak nyní je a proč tomu s masivnějším nasazením TČ nebude, v zimě bude navíc oproti jiným zdrojům vytápění tepelným čerpadlům klesat topný faktor, toto není laická domněnka, ale technický fakt, a ta vyrovnanost výroby je ta tam, pokud budou všichni (téměř) topit elektřinou, bude zimní spotřeba výrazně vyšší než letní, musel byste předimenzovat vte a stejně využívat fosilní paliva, protože spoléhat v zimě na vítr když může být bezvětří i několik týdnů v kuse a věřit že vítr přijde to už je slušné náboženství, tzn. závěr co už ale na začátku zmiňuji - tepelná čerpadla mají emise, kondenzační kotel má jen vlastní emise, a s rozdílem topné a venkovní teploty se mu nezhoršují parametry, pořízení kondenzačního kotle vyjde levněji než pořízení tepelného čerpadla, pokud tedy máte přípojku k plynu, nesouhlasíte se mnou?

Bob
23. duben 2024, 13:35

Jak ve které zemi.

Francie má celoročně velmi čistou výrobu elektřiny. Též země s vysokým podílem vodních elektráren.

Takové Německo má oproti Francii celoročně podstatně vyšší emise na vyrobenou jednotku elektřiny. V zimním období (minulá zima) byly časové úseky, kdy Německo mělo druhou "nejšpinavější" elektřinu v Evropě hned za Polskem.

Pavel Svoboda
23. duben 2024, 14:11

Bobe, máte naprostou pravdu, Francie má bezesporu mnohem čistší elektrickou energii než Německo. A dokonce spoustu (nejvíc v Evropě) této čisté elektrické energie vyváží. I díky Francii tak Německo rychle snižuje výrobu ze svých fosilních zdrojů, v letošním roce i díky Francii, tak Německo zvýšilo podíl čisté energie o 5% už na 65%.

Pavel Svoboda
23. duben 2024, 14:24

Bobe, to co uvádíte je rychle se měnící minulost.

Uhlí v EU končí, meziroční propad k dnešnímu dni je u výroby z uhelných zdrojů 40 TWh (v samotné Německo zaznamenalo propad výroby z uhelných zdrojů 15 TWh), podíl v EU uhelných zdrojů klesl z loňských 15% na 10% v celé EU (v Německu je ten pokles z 30% na 22%). Jen doplním pokles výroby a podílu u nás (výroba klesla o 2,5 TWh, a podíl ze 41% na 35%)

Bob
23. duben 2024, 15:05

Jedna věc je evropský průměr, jiná jak toho dosáhnout.

Zrovna v Německu mají vyjednáno pro uhlí, že zůstane ještě v záloze a kapacitní platby. Lze čekat, že u nás nakonec skončí dříve, než v Německu.

Nicméně i potom to nebude o moc lepší. Uhlí nahradí o něco lepší zemní plyn. Ve vzdálenější budoucnosti možná vodík, ale to bude hodně drahé.

S takovou Německo emise na úroveň Francie v dohledné době nesníží.

A to ještě má oproti nám Německo daleko příznivější poměr výroby elektřiny z VtE ku FVE.

U nás se staví téměř výhradně FVE, které jsou v zimě... víte na co. Takže co s tím? Hodně FVE a hodně hooodně drahého vodíku pro vodíkové elektrárny, nebo raději co nejdříve další nové JE?

Nyní jme už mohli mít dostavěné další dva bloky Temelína a ty plynové elektrárny omezit na nutné minimum.

Neudělejme podruhé stejnou chybu.

jiri sekerac
22. duben 2024, 22:06

jestli to spis nebude s poklesem vystavby novostaveb. Nejdriv je treba zadotovat projektanty, betonare, cihlare, pily, TČ se končí. A k tomu jeste dotovat socialni bydleni .....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se